11 Ocak 2014 Cumartesi

İşe ALMAYIN Elemanı


İşe ALMAYIN Elemanı


Firmalara girdiğinizde ya da yetkilileriyle görüştüğünüzde birçok tandık cümle var. Biz kurum kültürü yaratmak istiyoruz. İyi bir ekip oluşturmak istiyoruz.  Bunların hepsi çok güzel temenniler. Bu cümlelerdeki amaçların uzun ömürlü bir firma yaratmak ve sürekliliği sağladıktan sonra markalaşmayla birlikte sektöründe en ileri noktaya taşınmak. Peki bu şirketleri bu hale ne getirecek olan nedir? Bildiniz çalışanları.Her şey buraya kadar güzel demek ki çalışan kalitesi ya da doğru seçimi ya da işe alımdan sonraki eğitimlerle belirli bir seviyeye çalışanlar ayrıca işlerine ve kurumlarına inanmışlar süper süper süper.

Anadolu’da kazın ayağı öyle değil diye bir cümle söz vardır. Nasreddin Hoca’nın armağan ettiği bir sözdür. Anlamı ‘’ işlerin bazılarının düşündüğü gibi yolunda olmadığını yine dışarıdan bakan kişilerin daha iyi gördüğüdür ‘’.

Konumuza dönersek işe alım mantığının ve süreçlerinin firmalarda yeterinde önemsenmediğini düşünüyorum. Başlıca endişem de bunu yapan kişilerin karşılarındaki adayların gerilerinde olmaları ve bu görüşmelerde belli etmeleri ya da baştan savma mülakatlarla firmalarını aday gözünde yerin dibine sokmalarıdır.

Daha mülakatın başında bir önceki iş yerinden neden ayrıldınız cümleleriyle Sherlock Holmes hafiyeliğini geri kalmış bir uygulama olarak görüyorum. Bunlara yoğunlaşmak yerine bizimle olursanız firmamıza neler katacaksınız daha mantıklı değil mi? Bunun gibi bir çok örnek verilebilir.

Kimse kusura bakmasın balık baştan kokuyor. İşe alıma gereken önemin verilmemesi firmanın aday gözünde resminin çekilmesini sağlıyor. İlk izlenim işte tam da bu oluyor. Derseniz ki biri gelir biri gider diye bakıyorlar o zaman bu yazıyı hiç okumazsılar google'a girsinler ve vizyonsuzluğun kitabını yazsınlar


1 yorum: